כאבים לאחר ניתוח לייזר בעיניים – איך להקל על הכאב – שיטות שעובדות 

ניתוח לייזר בעיניים הופך לנפוץ יותר ויותר כטיפול לתיקון ראייה. על פי הערכות, כ-4 מיליון ניתוחי לייזר בעיניים מבוצעים מדי שנה ברחבי העולם.

למרות שמדובר בניתוח פשוט יחסית, רבים חווים כאבים לאחר הניתוח שיכולים להיות מטרידים.

במאמר זה נסקור כמה מהשיטות הטובות ביותר להקלת כאבים לאחר ניתוח לייזר בעיניים, כולל טיפול תרופתי וביתי. שיטות אלה יכולות לסייע מאוד בהפחתת אי הנוחות ולאפשר החלמה מהירה יותר.

האם הניתוח לייזר בעיניים כואב? 

הכאבים בדרך כלל מתחילים ביום הניתוח ונמשכים בין 12 ל-72 שעות. הכאבים עלולים להיות חזקים במיוחד ב-4-8 השעות הראשונות לאחר הניתוח. הסיבות הנפוצות לכאבים הן גירוי של עצב העין במהלך הניתוח, דלקת שלאחר הניתוח ויובש בעיניים.

חשוב לציין כי חוויות אישיות עם ניתוח לייזר בעיניים יכולות להשתנות, ולא לכולם תהיה אותה רמה של כאב או אי נוחות.

עם זאת, הנה מידע כללי למה לצפות מבחינת כאב עבור ניתוחי LASIK, PRK ו-SMILE:

ניתוח לאסיק:

 • במהלך ההליך: ניתוח לאסיק בדרך כלל אינו כואב מכיוון שהמנתח ישתמש בטיפות עיניים מרדימות כדי להבטיח שאינכם מרגיש אי נוחות במהלך ההליך.
 • לאחר ההליך: חלק מהמטופלים עלולים לחוות אי נוחות קלה או תחושת גוף זר מיד לאחר ה-LASIK, אך בדרך כלל זה חולף תוך מספר שעות.

ניתוח PRK:

 • במהלך ההליך: PRK כולל הסרת השכבה החיצונית של הקרנית (האפיתל) לפני עיצוב מחדש של הקרנית בלייזר. הסרת האפיתל עלולה לגרום לאי נוחות מסוימת במהלך הימים הראשונים של הריפוי.
 • לאחר ההליך: כאב ואי נוחות שכיחים יותר עם PRK בהשוואה ל-LASIK. תקופת ההחלמה הראשונית יכולה להיות כרוכה בצריבה, צריבה ורגישות לאור. תרופות נגד כאבים וטיפות עיניים מרשם נרשמות לעתים קרובות כדי לנהל את התסמינים הללו.

ניתוח SMILE (חילוץ עדשה בחתך קטן):

במהלך ההליך: SMILE הוא הליך זעיר פולשני, ורוב המטופלים מדווחים על אי נוחות מינימלית במהלך הניתוח.

לאחר ההליך: אי נוחות לאחר SMILE היא בדרך כלל קלה וקצרת מועד. מטופלים עשויים לחוות תחושת גוף זר, יובש ורגישות לאור, אך תסמינים אלה משתפרים בדרך כלל תוך יום או יומיים.

חשוב לעקוב בקפידה אחר הוראות הטיפול לאחר הניתוח של המנתח שלכם ולהשתתף בכל פגישות המעקב. הם יספקו לכם הדרכה ספציפית על ניהול כל אי נוחות ויעקוב אחר התקדמות הריפוי שלכם.

בעוד שהכאב הוא בדרך כלל מינימלי עבור הליכים אלה, חשוב להיות בעל ציפיות מציאותיות ולהבין שרמה מסוימת של אי נוחות או תופעות לוואי זמניות עשויות להתרחש במהלך תקופת ההחלמה הראשונית.

אם יש לכם חששות לגבי כאב או סיבוכים אפשריים, שוחחו עליהם עם מנתח העיניים שלכם במהלך הייעוץ לפני הניתוח. הם יכולים לספק מידע מותאם אישית על סמך המצב הספציפי שלכם וההיסטוריה הרפואית שלכם.

מה ניתן לעשות בנוגע לכאבים?

הבה נתייחס לאופן הטיפול בכאב בדרך כלל עבור כל אחת משלוש טכניקות ניתוח לייזר בעיניים: LASIK, PRK ו-SMILE.

ניתוח לאסיק:

 • טיפול בכאב במהלך ההליך: ניתוח לאסיק עצמו בדרך כלל אינו כואב עקב שימוש בטיפות עיניים קהות. אם אתם מרגישים אי נוחות כלשהי במהלך ההליך, עליכם ליידע את המנתח שלכם כדי שיוכל לטפל בה באופן מיידי.
 • טיפול בכאב לאחר ניתוח: אי נוחות לאחר לאסיק היא בדרך כלל קלה. משככי כאבים ללא מרשם כמו אצטמינופן (טיילנול) או איבופרופן (אדוויל, מוטרין) מספיקים לעתים קרובות כדי לטפל בכל כאב שארי. המנתח שלכם עשוי גם לרשום טיפות סיכה כדי להקל על יובש ואי נוחות.

ניתוח PRK:

 • טיפול בכאב במהלך ההליך: טיפות קהות משמשות במהלך ניתוח PRK כדי למזער אי נוחות. עם זאת, הסרת האפיתל עלולה לגרום לאי נוחות מסוימת.
 • טיפול בכאב לאחר ניתוח: כאב לאחר PRK יכול להיות מורגש יותר בהשוואה ל-LASIK. המנתח שלכם עשוי לרשום תרופות נגד כאבים ולהמליץ על שימוש בטיפות עיניים ואנטיביוטיקות.

מחקרים מראים שתרופות מסוג NSAIDS, כמו איבופרופן , הינן יעילות במיוחד עבור כאב מתפרץ לאחר ניתוח PRK.

קומפרסים קרים והימנעות מאורות בהירים יכולים גם לעזור לנהל אי נוחות. חיוני לעקוב אחר לוח הזמנים של התרופות שנקבעו ולהשתתף בפגישות מעקב לצורך ניטור נאות.

ניתוח SMILE:

 • טיפול בכאב במהלך ההליך: ניתוח SMILE קשור בדרך כלל לאי נוחות מינימלית במהלך ואחרי ההליך.
 • טיפול בכאב לאחר ניתוח: אי נוחות לאחר SMILE היא בדרך כלל קלה. המנתח שלכם עשוי להמליץ על משככי כאבים ללא מרשם ולרשום טיפות עיניים משחות כדי להקל על כל יובש או גירוי.

ביצוע הוראות טיפול לאחר הניתוח, כולל שימוש בטיפות עיניים שנקבעו על פי לוח הזמנים, הוא חיוני לניהול כל אי נוחות זמנית.

בכל המקרים, חשוב להימנע משפשוף העיניים, שכן הדבר עלול להפריע לתהליך הריפוי ולהגביר את אי הנוחות.

בנוסף, הרכבת משקפי שמש והגנה על העיניים מפני אורות בהירים יכולים לעזור להפחית את הרגישות במהלך תקופת ההחלמה הראשונית.

אם אתם חווה כאבים עזים או מתמשכים, שינויים בראייה או כל סימפטום נוגע, חיוני לפנות למנתח העיניים שלכם בהקדם.

הם יכולים לספק הדרכה אם יש צורך בהתערבויות נוספות או התאמות לטיפול לאחר הניתוח שלכם.

פעלו תמיד לפי הוראות המנתח שלכם לטיפול לאחר הניתוח כדי להבטיח את התוצאה הטובה ביותר האפשרית ולמזער אי נוחות אפשרית.

מה יינתן לי על ידי הרופא?

לשיכוך כאבים לאחר ניתוח לייזר בעיניים, הרופא עשוי לרשום או להמליץ על תרופות וטיפולים שונים בהתאם לסוג הניתוח שעברת (LASIK, PRK או SMILE) ורמת אי הנוחות שאתם חווים. להלן גישות נפוצות לשיכוך כאב:

1. משככי כאבים ללא מרשם:

 • ניתן להמליץ על משככי כאבים ללא מרשם כגון אצטמינופן (טיילנול) או איבופרופן (אדוויל, מוטרין). אלה יכולים לעזור להקל על כאב קל עד בינוני ולהפחית דלקת. עם זאת, חיוני לעקוב אחר הוראות המנתח שלכם לגבי תרופות ומינונים ספציפיים.

2. תרופות מרשם לכאבים:

 • במקרים מסוימים, במיוחד לאחר ניתוח PRK שבו אי הנוחות יכולה להיות בולטת יותר, המנתח שלכם עשוי לרשום תרופות כאב חזקות יותר לטיפול בכאב במהלך תקופת ההחלמה הראשונית. עקבו בקפידה אחר הוראות הרופא והשתמשו רק בתרופות שנקבעו.

3. טיפות עיניים מרשם:

 • המנתח שלכם עשוי לרשום טיפות עיניים תרופתיות כדי לסייע בניהול כאב, להפחית דלקת ולמנוע זיהום. אלה עשויים לכלול תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) או קורטיקוסטרואידים. עקבו אחר לוח הזמנים המומלץ למתן טיפות אלו כדי להבטיח את יעילותן.

4. טיפות עיניים מסככות:

 • טיפות לסיכוך או דמעות מלאכותיות יכולים לעזור להקל על יובש ואי נוחות. אלה מומלצים לעתים קרובות לאחר ניתוחי LASIK ו-SMILE, כמו גם במהלך שלב ההחלמה של PRK. ניתן לרכוש אותם ללא מרשם או שניתן לרשום אותם על ידי המנתח שלכם.

5. קומפרסים קרים:

 • מריחת קופמרס קרה על עיניים עצומות יכולה לעזור להפחית נפיחות ולהקל על אי נוחות. השתמש במטלית נקייה ורכה או במסכת עיניים קרה. הקפידו לעקוב אחר המלצות המנתח שלכם לגבי השימוש בקומפרסים קרים.

בעקבות המלצות מחקרים, קומפרס קר היא דרך יעילה ונטולת תופעות לוואי לצורך שיכוך כאב והפחתת נפיחות ודלקת, זאת בשונה מתרופות מרשם/ ללא מרשם שעשויות ליצור נזק משני למטופלים מסוימים.

זכרו שבעוד אי נוחות מסוימת היא נורמלית במהלך תקופת ההחלמה הראשונית, כאב חמור או מתמשך, שינויים בראייה או תסמינים נוגעים אחרים צריכים להיות מדווחים מיידית למנתח שלכם לצורך הערכה והכוונה.

התייעצו תמיד עם מנתח העיניים שלכם לקבלת ייעוץ מותאם אישית המבוסס על הנסיבות הייחודיות שלכם.

מה אני יכול לעשות לבד בבית 

מה ניתן לעשות לבד בבית לאחר ניתוח לייזר בעיניים:

 • קחו את התרופות המבוקשות לפי הנחיות הרופא.
 • השתמשו בטיפות העיניים המבוקשות לפי הנחיות הרופא.
 • השתמשו ברטיות קרות על העיניים למשך 15-20 דקות בכל פעם, מספר פעמים ביום.
 • הימנעות מפעילות גופנית מאומצת, מחשיפה למים או לחות, ומחשיפה לעשן או לזיהום.
 • הקפידו על מנוחה רבה.

להלן פרטים נוספים על כל אחד מהדברים הללו:

תרופות

חשוב לקחת את התרופות המבוקשות לפי הנחיות הרופא. תרופות משככות כאבים יכולות לעזור להקל על הכאבים לאחר הניתוח. טיפות עיניים אנטיביוטיות יכולות לעזור למנוע זיהום. טיפות עיניים נוגדות דלקת יכולות לעזור להפחית את הסיכון לדלקת.

טיפות עיניים

חשוב להשתמש בטיפות העיניים המבוקשות לפי הנחיות הרופא. טיפות עיניים אנטיביוטיות וטיפות עיניים נוגדות דלקת הן חיוניות לתהליך ההחלמה.

רטיות קרות

הנחת רטיות קרות על העיניים למשך 15-20 דקות בכל פעם, מספר פעמים ביום, יכולה לעזור להקל על הכאבים והנפיחות לאחר הניתוח.

פעילות גופנית

חשוב להימנע מפעילות גופנית מאומצת לאחר הניתוח. פעילות גופנית מאומצת עלולה להעלות את לחץ הדם, מה שעלול להוביל לדימום או זיהום.

חשיפה למים או לחות

חשוב להימנע מחשיפה למים או לחות לאחר הניתוח. מים או לחות עלולים להזיק לקרנית העדינה.

חשיפה לעשן או לזיהום

חשוב להימנע מחשיפה לעשן או לזיהום לאחר הניתוח. עשן וזיהום עלולים להגדיל את הסיכון לדלקת.

מנוחה

חשוב להקפיד על מנוחה רבה לאחר הניתוח. מנוחה מאפשרת לקרנית להחלים במהירות וביעילות.

בנוסף לכל הדברים הללו, חשוב לעקוב אחר הנחיות הרופא המנתח.

מתי עלי לפנות לרופא?

סימנים לכך שאתם צריכים לפנות לרופא לאחר ניתוח לייזר בעיניים כוללים:

 • כאב או אי נוחות חמורים
 • דם או הפרשות מהעיניים
 • ראייה מטושטשת או ראיית הילה
 • רגישות לאור
 • עיניים אדומות ונפוחות
 • חום או צמרמורת

אם אתם חווים אחד מהסימנים הללו, פנה לרופא המנתח שלכם בהקדם האפשרי.

בנוסף, חשוב להתייעץ עם הרופא המנתח שלכם אם אתם חווים את הדברים הבאים:

 • יובש בעיניים
 • עייפות בעיניים
 • הבהוב אור

הסימנים הללו הם תופעות לוואי נפוצות של ניתוח לייזר בעיניים, אך חשוב לעקוב אחריהם כדי לוודא שהם אינם מחמירים.

בדרך כלל, תופעות לוואי אלו חולפות מעצמן תוך מספר שבועות. עם זאת, אם תופעות לוואי אלו אינן חולפות או מחמירות, עליכם לפנות לרופא המנתח שלכם.

Picture of סוקר רפואי: ד"ר יותם גינזבורג
סוקר רפואי: ד"ר יותם גינזבורג

ד"ר גינזבורג התמחה מספר שנים בכירורגיה בבי"ח, צבר נסיון ניתוחי ומיומנות כירורגית, והחליט לעבור ולהתמחות בתחום הרפואה האסתטית. בשנים האחרונות צבר ניסיון רב ברפואה האסתטית, עם אלפי לקוחות מרוצים מכל הארץ.

מה יש במדריך?
עד 3 הצעות מחיר ממיטב המומחים באזורכם ללא התחייבות