הסרת צלקות בלייזר: מחיר, על התהליך ויתרונות חסרונות

צלקות יכולות להשפיע על הדרך בה אנו רואים את עצמנו ועל איכות החיים שלנו. הן יכולות לגרום לכאב, גרד ואף להגביל את טווח התנועה. 

למרבה המזל, הטכנולוגיה המתקדמת של ימינו מציעה פתרון יעיל להפחתת מראה הצלקות – טיפול בלייזר. 

במאמר זה נסקור את התהליך, המחיר, היתרונות והחסרונות של הסרת צלקות בלייזר, כדי לעזור לכם לקבל החלטה מושכלת אם הטיפול מתאים עבורכם.

מה זה הסרת צלקות בלייזר? 

הסרת צלקות בלייזר, הידועה גם כטיפול בלייזר להצערת העור או תיקון צלקות בלייזר, היא שיטה לטיפול בצלקות באמצעות קרני אור ממוקדות. מטרת הטיפול היא להפחית את המראה של צלקות ולשפר את מרקם העור. הטיפול יכול להיות יעיל גם שנים רבות לאחר היווצרות הצלקת.

הטיפול מתבצע במרפאת רופא ואינו דורש אשפוז. הרופא ישתמש בהרדמה מקומית ולעתים גם בסדציה דרך הפה. במהלך הטיפול, קרני אור נורות לעבר הצלקת במטרה להסיר את רקמת הצלקת או ליצור בה חורים זעירים, תלוי בסוג הלייזר. שתי השיטות מעודדות ייצור קולגן ומאפשרות לגוף ליצור עור חדש וחלק יותר.

יש לציין כי הטיפול בלייזר אינו מסיר את הצלקת לגמרי אלא מייצר צלקת חדשה שתהיה קטנה ופחות בולטת. לעיתים יידרשו מספר טיפולים כדי להשיג את התוצאה הרצויה. עם זאת, לאחר הטיפול הצלקת צפויה להיות בהירה יותר ופחות בולטת לעין.

איזה סוגי צלקות ניתן להסיר בלייזר?

באמצעות הלייזר ניתן לטפל במגוון סוגים של צלקות, כולל:

  • צלקות מניתוחים – הטיפול יכול למנוע היווצרות צלקת בולטת לאחר ניתוח.
  • צלקות מפציעות או תאונות – צלקות שנגרמו מחתכים, שריטות עמוקות, כוויות וכו'.
  • צלקות אקנה – צלקות שנשארו כתוצאה מפצעי אקנה חמורים או דלקתיים.
  • צלקות היפרטרופיות וקלואידיות – צלקות בולטות ומוגבהות שנגרמות מעודף ייצור קולגן.

הרופא יבחן את הצלקת וימליץ על סוג הטיפול הלייזר המתאים ביותר. לעיתים ישולב הטיפול בשיטות נוספות כמו מילוי.

האם ניתן להסיר צלקות בפנים באמצעות לייזר?

כן, ניתן להשתמש בלייזר גם לטיפול בצלקות בפנים, כמו צלקות אקנה או צלקות כתוצאה מפציעה. עם זאת, חשוב לבחור ברופא בעל ניסיון וידע מעמיק בהסרת צלקות בפנים, כדי להימנע מתופעות לוואי.

לפני הטיפול חיונית התייעצות עם הרופא המטפל. על המטופל לציין אם יש לו היסטוריה של הרפס סימפלקס (שלבקת), מחלות רקע כמו סוכרת, נטילת תרופות או תוספי תזונה וכמובן מהן הציפיות שלו מהטיפול.

הגנה מהשמש קריטית לפני הטיפול ולאחריו. חשיפה לשמש עלולה לגרום לכוויות, שינויי צבע בעור או היווצרות צלקת נוספת. לכן יש להימנע מחשיפה ישירה לשמש, שימוש במיטות שיזוף או מנורות שמש לפני ואחרי הטיפול.

עם היצמדות להנחיות של הרופא המטפל ובעזרת הטיפול המתאים והזהירות הנדרשת, ניתן להשיג שיפור משמעותי במראה הצלקות בפנים בעזרת טיפולי הלייזר.

מה אחוזי ההצלחה של הסרת צלקות בלייזר?

אחוזי ההצלחה של הסרת צלקות בלייזר תלויים במספר גורמים, כולל סוג הצלקת, גודלה, עומקה וגיל המטופל. בדרך כלל ניתן לצפות לשיפור משמעותי במראה הצלקת, אך חשוב לזכור שהטיפול אינו מסיר את הצלקת לחלוטין אלא הופך אותה לפחות בולטת.

בידיו המיומנות של רופא עור מוסמך, טיפול הלייזר יכול לטפל בבטחה במגוון רחב של צלקות ולהניב תוצאות מרשימות. עם זאת, לעיתים נדרשים מספר טיפולים כדי להשיג את התוצאה המיטבית, במיוחד כשמדובר בצלקות עמוקות או נרחבות.

חשוב גם לציין שלוקח זמן עד שהתוצאות נראות לעין. יכולים לעבור מספר חודשים עד שנראה שיפור משמעותי, ובהתחלה השינוי עשוי להיות קטן. אך בסבלנות ובהתמדה, מרבית המטופלים מרוצים מהתוצאות של הסרת צלקות בלייזר.

האם יש תופעות לוואי?

כמו בכל טיפול רפואי, גם להסרת צלקות בלייזר עלולות להיות מספר תופעות לוואי. רובן קלות וחולפות תוך זמן קצר. תופעות הלוואי הנפוצות כוללות:

  1. החמרה של הרפס סימפלקס – אם יש לכם נטייה ללקות בהרפס סימפלקס, הטיפול עלול להחמיר אותו, במיוחד אם הוא מתבצע באזור הפה. יידעו את הרופא אם זו בעיה עבורכם והוא יוכל לתת לכם תרופה נגד נגיפים לפני הטיפול.
  2. היווצרות גבשושיות לבנות קטנות (milia) – אלו אינן מהוות סיבוך חמור אך עלולות להיות מציקות. ניתן להיפטר מהן בעזרת קילוף עדין עם מטלית חמה. אם זה לא עוזר, הרופא יכול להסיר אותן.
  3. הכהיה של העור (hyperpigmentation) – עלולה להופיע הכהיה של העור לאחר הטיפול. ניתן להשתמש בקרם להבהרת העור אם זה מטריד אתכם. כמו כן, הקפידו להשתמש בקרם הגנה גבוה (SPF30 ומעלה) בזמן חשיפה לשמש.
  4. החמרה זמנית של הצלקת – מיד לאחר הטיפול הצלקת עשויה להיראות יותר גרועה, אדומה ונפוחה. זהו חלק טבעי מתהליך הריפוי ותוך מספר ימים המראה ישתפר.

רוב התופעות חולפות בתוך מספר ימים עד שבועות. חשוב לפנות לרופא אם הן ממשיכות להציק או מחמירות. הקפדה על ההוראות לטיפול ביתי לאחר הטיפול יכולה לסייע במניעת תופעות לוואי ולזרז את ההחלמה.

כמה עולה הסרת צלקות בלייזר?

מחיר הסרת צלקות בלייזר משתנה בהתאם לגודל הצלקת, סוגה, מיקומה ומספר הטיפולים הנדרשים. בדרך כלל מדובר בטווח מחירים שבין 3,000 ל-20,000 ש"ח, כאשר עלות כל טיפול נעה סביב 1,500-3,000 ש"ח.

לצערנו, על אף שהטיפול יכול להפחית כאב וגרד ולשפר את טווח התנועה במקרה של צלקות מגבילות, חברות הביטוח עדיין נוטות להתייחס לטיפולי לייזר כטיפולים קוסמטיים. לכן, ברוב המקרים עלות הטיפול לא תכוסה על ידי הביטוח הרפואי.

עם זאת, הרופא המטפל יוכל לתת לכם הערכה מדויקת יותר של עלות הטיפול לאחר שיבדוק את הצלקת וייקח בחשבון את כל הפרטים הרלוונטיים. מומלץ לקבוע פגישת ייעוץ עם רופא עור מנוסה כדי לקבל הסבר מפורט על הטיפול, העלויות הצפויות והתוצאות הריאליות.

על אף המחיר הגבוה יחסית, הסרת צלקות בלייזר יכולה להוות השקעה משתלמת עבור רבים. שיפור המראה, הפחתת אי הנוחות והעלאת הביטחון העצמי – כל אלו שווים את המחיר עבור אנשים שסובלים מצלקות בולטות ומפריעות.

לסיכום, 

למרות שהטיפול אינו מסיר את הצלקות לחלוטין, ברוב המקרים ניתן לצפות לשיפור ניכר במראה ובמרקם העור. חשוב לקחת בחשבון את העלות הגבוהה יחסית של הטיפול ואת האפשרות לתופעות לוואי זמניות. עם זאת, עבור רבים ההשקעה משתלמת והתוצאות מצדיקות את המחיר.

אם אתם שוקלים הסרת צלקות בלייזר, מומלץ לקבוע פגישת ייעוץ עם רופא עור מנוסה. הרופא יוכל להעריך את מצב הצלקת, להמליץ על תוכנית טיפולים מותאמת אישית ולענות על כל השאלות שלכם. בעזרת הטיפול המתאים, טיפול ביתי נכון וקצת סבלנות, תוכלו ליהנות מעור חלק ובריא יותר ולחוש בנוח יותר בעור שלכם.

 

Picture of סוקר רפואי: ד"ר יותם גינזבורג
סוקר רפואי: ד"ר יותם גינזבורג

ד"ר גינזבורג התמחה מספר שנים בכירורגיה בבי"ח, צבר נסיון ניתוחי ומיומנות כירורגית, והחליט לעבור ולהתמחות בתחום הרפואה האסתטית. בשנים האחרונות צבר ניסיון רב ברפואה האסתטית, עם אלפי לקוחות מרוצים מכל הארץ.

מה יש במדריך?
עד 3 הצעות מחיר ממיטב המומחים באזורכם ללא התחייבות