רבים מאיתנו מחפשים דרכים לשמר את המראה הצעיר והרענן שלנו. אחת הדרכים הפופולריות ביותר כיום היא הזרקות בוטוקס. בוטוקס הפך לטיפול אסתטי נפוץ להפחתת קמטים ומראה מתבגר. 

במאמר זה נסקור לעומק מהו בוטוקס, למי הוא מתאים, מהם סוגי הבוטוקס הקיימים, שיטות הטיפול, מחיר הזרקות בוטוקס ועוד.

מהו בוטוקס?

בוטוקס הוא חלבון שמקורו בחיידק בשם קלוסטרידיום בוטולינום. כשהוא מוזרק לשרירים בכמויות קטנות ומבוקרות, הוא גורם להרפיה של השריר למשך מספר חודשים. 

ההרפיה משתקת את הפעילות של השרירים הגורמים להיווצרות קמטים בעור, מה שמביא להחלקתם ולהפחתת הופעתם. 

הזרקות בוטוקס מתבצעות בעיקר באזורי הפנים כגון המצח, בין הגבות ובצידי העיניים. הבוטוקס פועל על השרירים ולא על העור עצמו, ולכן הוא אפקטיבי בקמטים דינמיים הנוצרים עקב פעילות שרירים חוזרת ולא בקמטים סטטיים הנובעים מאיבוד נפח וגמישות העור.

למי מתאים טיפול בבוטקוס?

הזרקות בוטוקס מתאימות לנשים וגברים כאחד המעוניינים לטשטש קמטים באזורים כמו מצח, בין הגבות, וצידי העיניים ("רגלי עורב"). 

הבוטוקס אפקטיבי במיוחד לקמטים דינמיים המופיעים בגילאי 30-50. אנשים רבים בוחרים בטיפולי בוטוקס כדי לשמר מראה צעיר, לפני הצורך בניתוחים פולשניים כמו מתיחת פנים. 

ניתן גם להשתמש בבוטוקס לטיפול בקמטים סביב הפה, בצוואר, להרמת גבות, להפחתת הזעה מוגברת ועוד. 

למרות שמדובר בטיפול לא ניתוחי, כדאי להתייעץ עם רופא מומחה כדי לבדוק את ההתאמה האישית לטיפול ולקבוע אלו אזורים דורשים טיפול. תמיד חשוב לבצע את הטיפול אצל רופא מנוסה שמסוגל לספק תוצאות טבעיות.

אילו סוגי בוטוקס קיימים?

ניתן למצוא כיום בשוק כמה תכשירי בוטולינום טוקסין, אך רק חלקם מאושרים לטיפול בקמטים. שני התכשירים הנפוצים והמאושרים בישראל לשימוש קוסמטי הם:

  1. בוטוקס (Botox): המותג המקורי והוותיק ביותר בשוק, מיוצר על ידי חברת אלרגן. הוא נחשב לשם נרדף לטיפולים בקמטים.
  2. דיספורט (Dysport): מיוצר על ידי חברת איפסן. דיספורט נוטה להתפזר יותר ולכן יתאים לטיפול באזורים גדולים יותר. הוא גם מתחיל לפעול מהר יותר. שני המותגים מכילים את אותו מרכיב פעיל ונחשבים בטוחים ויעילים. הבחירה ביניהם תיעשה על ידי הרופא בהתאם לצרכים הספציפיים והאזורים המטופלים. חשוב לציין שקיימים הבדלים במינונים בין המותגים.

הזרקת בוטוקס – שיטות הטיפול

הזרקת בוטוקס מתבצעת בעזרת מחטים דקות מאוד במספר נקודות באזור המטופל. הטיפול מהיר ונמשך בין 10-30 דקות. לפני הטיפול, יש להימנע משבועיים לפני מנטילת תרופות וויטמינים מסוימים שיכולים לגרום לדימום מוגבר. הרופא ינקה את אזור ההזרקה ולפעמים ימרח משחת הרדמה מקומית כדי למנוע אי נוחות. לרוב הטיפול נסבל גם ללא הרדמה.

הרופא מזריק את הבוטוקס לשרירים הספציפיים הדורשים טיפול, תוך הימנעות מכלי דם וצמצום הסיכון לסיבוכים. הכמויות והמיקום המדויק תלויים באנטומיה האישית של כל מטופל. לאחר ההזרקה, המטופל יכול לשוב לשגרה ללא מגבלות מיוחדות. 

התוצאות מתחילות להיראות תוך 3-5 ימים ומגיעות לשיא הביטוי תוך שבועיים. ההשפעה נמשכת בין 3-6 חודשים ואז יש לחזור על הטיפול לשימור התוצאות. חשוב לבצע את ההזרקות אצל רופא מומחה בכירורגיה פלסטית או בדרמטולוגיה בעל ידע נרחב באנטומיית הפנים, כדי להבטיח טיפול בטוח ותוצאה אסתטית וטבעית.

הזרקת בוטוקס – ההכנות לטיפול

לפני שמתחילים בטיפול בוטוקס, חשוב לקבוע פגישת ייעוץ עם הרופא המטפל. בפגישה זו תוכלו לדון ביחד בציפיות, חששות, ובתוצאה הרצויה. הרופא יבדוק את האזורים שמפריעים לך, יסביר מה ניתן ומה פחות מומלץ לעשות עם הזרקות בוטוקס. הוא יקבע את המינון והמיקום המדויק המתאימים לך.

לקראת הטיפול, מומלץ להימנע כשבועיים לפני מנטילת תכשירים מסוימים כמו אספירין, ויטמין E ועוד, כדי למנוע נטייה מוגברת לחבלות. אם את נוטה לפצעי הרפס, הרופא עשוי לרשום לך תרופה נוגדת נגיפים כדי למנוע התפרצות שלהם.

ביום הטיפול רצוי להגיע עם עור נקי וללא מייק-אפ. כדאי גם להביא קרח או ג'ל קירור כדי למנוע נפיחות לאחר הטיפול.

הזרקת בוטוקס – הטיפול עצמו

לפני שמתחילים בהזרקות הבוטוקס, הרופא ינקה היטב את האזורים המיועדים לטיפול. לעיתים הוא ימרח משחת אילחוש  כחצי שעה לפני הדיקור, ויניח מעליה פלסטר, כדי להקהות את תחושת הכאב.

בהזרקה עצמה נעשה שימוש במחטים דקיקות ביותר, שהופכות את הטיפול לקל ונסבל יחסית. הרופא יזריק את חומר הבוטוקס למספר נקודות באזורים הרצויים,  בהתאם לאנטומיה הייחודית של הפנים שלך ולתוצאה אליה אתם שואפים. כל הזרקה נמשכת שניות ספורות, כך שתוך דקות בודדות כל הטיפול מסתיים.

לאחר ההזרקה חשוב לא ללחוץ, לעסות או לגעת באזור, ולא לשכב במשך כ-4 שעות כדי למנוע את זליגת הבוטוקס לשרירים לא רצויים. מומלץ גם להימנע מפעילות גופנית מאומצת ביום הטיפול.

הזרקת בוטוקס – ההחלמה מהטיפול

אחד היתרונות הגדולים של הזרקות בוטוקס הוא שכמעט ואין תקופת החלמה אחריהן ואפשר מיד לחזור לשגרה. אין צורך בחופשה מהעבודה או מפעילויות רגילות. רוב האנשים יכולים להמשיך בעיסוקיהם כרגיל מיד לאחר היציאה מהמרפאה.

ההמלצות העיקריות הן להימנע מפעילות גופנית מאומצת, מחשיפה לחום (סאונה, ג'קוזי וכו'), מלחיצה ומעיסוי של האזור ומשכיבה במשך 4 השעות הראשונות לאחר ההזרקה – כדי שהבוטוקס לא יזלוג לשרירים אחרים.

עלולים להופיע סימנים של אדמומיות, נפיחות, חבורות או כאב באזור ההזרקה, אבל הם בדרך כלל קלים וחולפים תוך כמה שעות עד ימים. ניתן להשתמש בקומפרסים קרים כדי להקל על התופעות. במקרה של חבורה, מייק-אפ קל יכול להסוות זאת עד שתחלוף.

האם טיפול בוטוקס כואב?

רבים חוששים מכאב בזמן הזרקת בוטוקס, אך בפועל מדובר על תחושה מינימלית ונסבלת. המחטים שמשמשות לטיפול דקיקות מאוד (כעובי שערה), כך שרוב המטופלים מדווחים על תחושת "עקיצה" או "צביטה" קלה בלבד שנמשכת שניות בודדות.

כדי להפחית עוד יותר את חוסר הנוחות, ניתן למרוח משחת הרדמה מקומית על העור כ-20-30 דקות לפני ההזרקות בוטוקס. הפעולה הזו "מנטרלת" כמעט לחלוטין את עוצמת הכאב ומאפשרת אפילו לאנשים רגישים לעבור את הטיפול בקלות.

שיטה נוספת להקלה היא קירור האזור המטופל לפני ואחרי ההזרקה, על ידי קרח או ג'ל. הקור משכך את תחושת הכאב ומפחית את הנפיחות.

מתי נראה את התוצאה של הזרקת בוטוקס?

התוצאות של הזרקת בוטוקס הן הדרגתיות. בימים הראשונים לאחר הטיפול, ההשפעה עדיין לא נראית, אבל תוך 3-5 ימים רואים את תחילת האפקט וההחלקה של הקמטים. התוצאה המלאה מתקבלת בדרך כלל תוך 7-14 יום.

משך ההשפעה של טיפול בוטוקס הוא זמני ונע בין 3 ל-6 חודשים, בהתאם לסוג הבוטוקס ולמטופל. כדי לשמר את האפקט, יש לחזור על הטיפול במועד זה. אצל חלק מהמטופלים, לאחר סדרה של מספר טיפולים במרווחי זמן קבועים, האפקט מתחיל להתארך והזמן בין טיפול לטיפול גדל.

ראוי לזכור שהזרקת בוטוקס היא טיפול מניעתי, שיכול למנוע את החמרת הקמטים בטווח הארוך. ככל שמתחילים מוקדם יותר בסדרת טיפולי בוטוקס עקביים, כך מאטים את קצב הופעת הקמטים וההזדקנות.

מהם הסיבוכים ותופעות הלוואי?

למרות היותו נפוץ ובטוח, לטיפול בוטוקס, כמו לכל פרוצדורה רפואית, יש תופעות לוואי אפשריות וסיכון לסיבוכים מסוימים שחשוב להכיר. עם זאת, הסיכוי לסיבוכים משמעותיים נמוך מאוד כשהטיפול מתבצע על ידי רופא מיומן.

תופעות הלוואי השכיחות של הזרקות בוטוקס הן:

סיבוכים נדירים יותר שדווחו כוללים:

רוב תופעות הלוואי חולפות מעצמן תוך זמן קצר, אבל במקרה הצורך הן ניתנות לטיפול יחסית פשוט על ידי הרופא. כדי למזער את הסיכונים, ההמלצה היא לבצע את ההזרקות בוטוקס אצל רופא מנוסה, לשתף אותו בהיסטוריה הרפואית שלך, ולהקפיד על כל הוראות הטיפול לפני ואחרי.

הזרקות בוטוקס מחיר – כמה זה עולה?

ככל שהפופולריות של הזרקות בוטוקס עולה, כך גדל מגוון המחירים של הטיפול. באופן כללי, ניתן להגיד שמחיר הזרקות בוטוקס בישראל נע בין 800 ל-2,000 ש"ח לאזור, כתלות במספר האזורים המטופלים ובכמות הבוטוקס שנדרשת.

המחיר משתנה בין מרפאות שונות ותלוי במספר גורמים כמו:

לדוגמה:

מפתה לפעמים להיענות להצעות של הזרקות בוטוקס במחירי מבצע נמוכים, אך חשוב לזכור שמדובר בפרוצדורה רפואית. מומלץ לבחור רופא על סמך מיומנותו ולא רק לפי המחיר, כדי להבטיח תוצאה בטוחה, אסתטית ומוצלחת. לעיתים, טיפול זול שלא מספק את התוצאה הרצויה יצא יקר יותר בסופו של דבר.

עד 3 הצעות מחיר ממיטב המומחים באזורכם ללא התחייבות