ניתוח לייזר בעיניים – כל השלבים להסרת משקפיים בלייזר

ניתוח לייזר בעיניים – כל השלבים להסרת משקפיים בלייזר

נמאס לכם להרכיב משקפיים? עדשות המגע כבר מציקות? הגיע הזמן לשפר את הראייה שלך ולהפוך את החיים שלכם לנוחים! אך עם זאת, חשוב להכיר את סוגי הניתוחים השונים, לחקור את הסיכונים והיתרונות של כל אחד מהם ולהבין אחת ולתמיד אם התהליך מתאים לכם:

מהו ניתוח לייזר בעיניים?

האם ידעתם שלמעלה מ-2.2 מיליארד אנשים ברחבי העולם הם בעלי לקות ראייה כלשהי? עבור רבים, משקפיים או עדשות מגע יכולים לעזור, אבל הם לא תמיד אידיאליים ולעיתים גם מאוד לא נוחים וכאן, נכנס לתמונה ניתוח לייזר להסרת משקפיים ולתיקון הראייה. ניתוח לייזר תורם לעיצוב מחדש של הקרנית וביכולתו להפחית ואף לבטל את הצורך במשקפיים או בעדשות מגע.

ניתוח לייזר בעיניים לתיקון ראייה הוא סוג של ניתוח אלקטיבי שמטרתו לשפר את הראייה של האדם ללא צורך במשקפיים או במגעים. הניתוח כולל בדרך כלל שימוש בלייזרים כדי לעצב מחדש את הקרנית, וקיימים מספר סוגי ניתוחים זמינים. למרות שזה יכול להיות פתרון יעיל עבור רבים, חשוב להבין את הסיכונים והיתרונות של כל ניתוח לפני שאתם מחליטים אם זו הבחירה הנכונה עבורכם.

מחיר הסרת משקפיים בלייזר – כמה עולה הניתוח?

כמה עולה ניתוח לייזר בעיניים? זאת השאלה הנפוצה ביותר היא כמובן ואנו כאן עם כל התשובות.

מחיר הסרת משקפיים בלייזר עשוי להשתנות בהתאם למספר גורמים. גורמים אלו כוללים: ניסיונו של הרופא המנתח, המכון, אזור המטופל, מורכבות המצב הנתון של העין. בממוצע, ניתוח הסרת משקפיים בלייזר נע בין 5,500 ל-10,500 שקל לניתוח לשני העיניים. עם זאת, חשוב לציין שבדרך כלל יש השתתפות של קופ"ח, ומחירים שונים שניתן להשיג בין המכונים השונים. לכן, העלות הכוללת יכולה להסתכם שונה עבור כל מטופל.

הסרת משקפיים בלייזר יתרונות וחסרונות

יתרונות:

 • שיפור הראייה: היתרון העיקרי של ניתוח לתיקון הראייה הוא שיפור בחדות הראייה, כאשר מטופלים רבים משיגים ראייה של 20/20 ומעלה.
 • תלות מופחתת במשקפיים: מטופלים רבים מגלים שהם אינם צריכים עוד להרכיב משקפיים או עדשות מגע לאחר הניתוח.
 • נוחות: הפחתה משמעותית בהוצאות על משקפיים ועדשות. 
 • שיפור איכות החיים: שיפור הראייה יכול להוביל להגברת הביטחון העצמי, ביצועים טובים יותר בעבודה ונוחות רבה בעת פעילות גופנית.
 • תוצאות ארוכות טווח: עבור מטופלים רבים, ההשפעות של ניתוח תיקון ראייה הן קבועות ונשארות גם במשך שנים רבות.

חסרונות:

 • יובש בעיניים: חלק מהמטופלים עלולים לחוות יובש, צריבה או שריטות בעיניים לאחר הניתוח, שיכולים להימשך מספר חודשים.
 • רגישות לאור וראיית הילות: חלק מהמטופלים עלולים לחוות רגישות מוגברת לאור או לראות הילות סביב עצמים בהירים, במיוחד בלילה.
 • תת-תיקון או תיקון יתר: ייתכן שהניתוח לא ישיג את הרמה הרצויה של תיקון הראייה, מה שעשוי לדרוש הליכים נוספים או המשך שימוש במשקפיים מתקנות.
 • זיהום: כמו בכל הליך כירורגי, קיים סיכון לזיהום, שעלול לגרום לאובדן ראייה אם לא מטפלים בו באופן מיידי.
 • אובדן ראייה: במקרים נדירים במיוחד, הניתוח עלול לגרום לאובדן ראייה משמעותי.

שיטות להסרת משקפיים בלייזר

ישנם שלושה סוגים נפוצים של ניתוחים לתיקון הראייה: LASIK, PRK ו- LASEK. ה-LASIK הינו הסוג הפופולרי ביותר והוא כולל שימוש בלייזר כדי לעצב מחדש את רקמת הקרנית שמתחתיה. הליך זה בדרך כלל אינו כואב ויש לו זמן החלמה קצר.

PRK כולל הסרת השכבה החיצונית של הקרנית לפני שימוש בלייזר לעיצוב מחדש של הרקמה הבסיסית. אמנם יש לו זמן התאוששות ארוך יותר ויכול להיות גם לא נוח בהתחלה, אבל זה עשוי להיות אופציה טובה יותר עבור אלה עם קרנית דקה יותר.

LASEK דומה ל-PRK, אך השכבה החיצונית מורמת ולא מוסרת, מה שהופך אותה לפחות פולשנית מ- PRK אך עדיין עם זמן החלמה ארוך יותר מאשר ניתוח ה- LASIK.

לכל פרוצדורה יש יתרונות וסיכונים משלה, והאפשרות הטובה ביותר עבורכם תהיה תלויה בגורמים שונים, כגון המספר שלכם ובריאות העין הכללית.

לאסיק יתרונות וחסרונות

יתרונות:

 • זמן ההחלמה קצר בדרך כלל
 • ניתן לראות תוצאות במהירות
 • רוב המטופלים מדווחים על שיפור משמעותי בראייה
 • ריפוי מהיר, הניתוח אינו מצריך בדרך כלל שימוש בתפרים
 • יכול לטפל במגוון בעיות ראייה

חסרונות:

 • יכול להיות יקר יותר מאשר סוגים אחרים של ניתוחי לייזר לתיקון ראייה
 • לא מתאים לבעלי קרניות דקות או לא סדירות
 • יצירת דש עלולה לגרום לאי נוחות זמנית ויובש בעיניים
 • סיכון קטן לסיבוכים במהלך הניתוח, כגון סיבוכי דש או תיקון יתר / תת-תיקון

PRK יתרונות וחסרונות

יתרונות:

 • מתאים יותר עבור אלה עם קרניות דקות או מומים מסוימים בקרנית
 • לא נוצר דש, מה שיכול להפחית את הסיכון לסיבוכים
 • יכול להיות יעיל לטיפול בקוצר ראייה בינוני עד חמור או אסטיגמציה

חסרונות:

 • בדרך כלל יש זמן החלמה ארוך יותר מאשר בניתוח הלאסיק
 • יכול לגרום ליותר אי נוחות במהלך תקופת הריפוי הראשונית
 • התוצאות עשויות להימשך זמן רב יותר בהשוואה לניתוח הלאסיק
 • סיכון קטן לסיבוכים, כגון זיהום או תת-תיקון / תיקון יתר

בדיקת הזכאות: מי מתאים לניתוח לייזר בעיניים?

 • גיל: עליכם להיות בני 18 לפחות.
 • מספר יציב: עליכם להיות בעלי ראייה יציבה לפחות שנה לפני הניתוח.
 • בריאות עיניים: עליכם להיות בעלי עיניים בריאות, ללא מצבים מסוימים כגון גלאוקומה, קטרקט או מחלת קרנית.
 • הריון/הנקה: נשים בהריון או מניקות צריכות להמתין לניתוח עד לאחר שהפסיקו להניק.
 • בריאות כללית: עליכם להיות במצב בריאותי כללי תקין וללא מצבים רפואיים מסוימים, כגון מחלות אוטואימוניות, שיכולות להפריע לריפוי לאחר הניתוח.
 • אורח חיים: עליכם להיות בעלי ציפיות ריאליות לתוצאות הניתוח ולהיות מוכנים לעקוב אחר ההנחיות לאחר הניתוח.

חשוב לעבור מפגש ייעוץ ובדיקה יסודית עם רופא עיניים על מנת לקבוע אם ניתוח לתיקון ראייה הוא אופציה בטוחה ומתאימה עבורכם.

על ההליך עצמו: כל השלבים לניתוח לייזר בעיניים

בדיקת התאמה לניתוח – הערכה כוללת של בריאות העין

הכנה לניתוח עצמו – הפסקת השימוש בעדשות ומשקפיים

 • עדשות מגע רכות – הפסקת השימוש שבועיים לפני הניתוח
 • עדשות מגע קשות – הפסקת השימוש 3 שבועות לפני הניתוח

בדיקה טרום הניתוח מספר ימים לפני המועד המתואם לניתוח – הבדיקה כוללת בדיקת רפרקציה חוזרת (בדיקת המספר במשקפיים)

יום הניתוח – הרדמת אלחוש אשר תבוצע על ידי אח / אחות באמצעות טיפות עיניים. לאחר ההרדמה האח / האחות ידאגו לחיטוי העפעפיים והריסים בעזרת תמיסת פולידין ולאחר מכן, תשכבו מתחת למכשיר הלייזר, שממנו יוצא אור מהבהב שמציין את עיצומו של הניתוח.

לאחר הניתוח –  עוברים לחדר מנוחה, ושוהים בו כשעה. לאחר מכן מתבצעת בדיקה של העיניים על ידי הרופא המנתח, הסבר על תקופת ההחלמה והנחיות לנטילת הטיפול בטיפות במהלך היום שלאחר הניתוח

כאמור, במהלך הניתוח לתיקון הראייה, תעברו הרדמה מקומית ותקבלו כדור הרגעה. הניתוח כולו נמשך בדרך כלל כ-30 דקות, אך טיפול הלייזר בפועל נמשך בדרך כלל רק מספר שניות לכל עין.

לביצוע הניתוח, המנתח משתמש בלייזר כדי לעצב מחדש את הקרנית, החלק הקדמי הצלול של העין. סוג הלייזר בשימוש יהיה תלוי בהליך הספציפי שמתבצע, אך כל מערכות הלייזר פועלות על ידי הסרת כמויות קטנות של רקמת הקרנית ועיצובה מחדש על מנת לשפר את יכולת הראייה ולתרום למיקוד.

בניתוח לאסיק, המנתח משתמש במיקרוקרטום, להב כירורגי קטן, כדי ליצור דש דק על פני הקרנית. לאחר מכן מרימים את הדש והלייזר משמש לעיצוב מחדש של רקמת הקרנית הבסיסית. לאחר צורת הרקמה החדשה, הדש ממוקם מחדש ומאפשר לעין להחלים באופן טבעי.

בניתוח PRK, המנתח מסיר את השכבה החיצונית הדקה של הקרנית לפני השימוש בלייזר לעיצוב מחדש של הרקמה הבסיסית. השכבה החיצונית תגדל באופן טבעי עם הזמן, אך תהליך הריפוי עשוי להימשך זמן רב יותר מאשר בניתוח לאסיק.

גם בניתוח ה- LASIK וגם בניתוח ה- PRK, הלייזר מונחה על ידי מחשב אשר מתוכנת עם מפה של העין של המטופל. הדבר מאפשר טיפול מדויק, המותאם אישית לצרכי הראייה הייחודיים של כל מטופל.

לאחר השלמת טיפול הלייזר, המנתח בדרך כלל יניח מגן על העין המטופלת כדי למנוע שפשוף או פציעה בשוגג. לאחר מכן, המטופל יהיה במעקב למשך פרק זמן קצר לפני שישוחרר ללכת הביתה.

הליך ניתוח תיקון הראייה בלייזר אורך בדרך כלל רק מספר דקות לכל עין 5 דקות בממוצע.

הכנה לניתוח – מספר צעדים לתוצאה מוצלחת

 1. התייעצות עם מנתח מוסמך: לפני קביעת מועד הניתוח, על המטופלים לעבור ייעוץ יסודי עם רופא עיניים או אופטומטריסט מוסמך כדי לקבוע אם הם מתאימים לביצוע ההליך.
 2. הערכה רפואית: המטופלים יצטרכו לעבור הערכה רפואית מלאה כדי להעריך את בריאותם הכללית שעלולה להשפיע רבות על הניתוח או ההחלמה.
 3. הפסקת תרופות מסוימות: ייתכן שהמטופלים יצטרכו להפסיק לנטול תרופות מסוימות, כגון מדללי דם, למשך מספר ימים או שבועות לפני הניתוח כדי להפחית את הסיכון לדימום או לסיבוכים אחרים.
 4. הסעה מסודרת מראש: מאחר שלא תוכלו לנהוג לאחר הניתוח, תצטרכו לדאוג להסעה למרפאה בה יבוצע הניתוח וחזרה ממנו.
 5. למידה והתארגנות לשלבים שלאחר הניתוח: תצטרכו לארגן מישהו שיעזור להם בבית לאחר הניתוח, מכיוון שאתם עלולים לחוות ראייה מטושטשת ואי נוחות למשך מספר ימים.
 6. עקבו אחר ההנחיות לפני הניתוח: תקבלו הנחיות מפורטות מהמנתח לגבי אופן ההכנה לניתוח, לרבות מתי להפסיק לאכול ולשתות לפני ההליך.
 7. לבישת בגדים נוחים: עליכם ללבוש בגדים נוחים לרגע הניתוח מכיוון שתצטרכו להחליף לחלוק ניתוח.
 8. הסרת עדשות מגע: מטופלים המרכיבים עדשות מגע יצטרכו להפסיק להרכיב אותן לפני הניתוח, בדרך כלל למשך מספר שבועות, כדי לאפשר לקרנית לחזור לצורתה הטבעית.

מה צפוי לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח לתיקון ראייה, במהלך תקופת ההחלמה, המטופלים עלולים לחוות תחושות שונות, כגון אי נוחות קלה, גירוד ותחושת גוף זר בעין. דמעות, רגישות לאור וטשטוש מסוים או תנודות בראייה במהלך הימים הראשונים שלאחר הניתוח זהו דבר נפוץ. עם זאת, תסמינים אלו חולפים בדרך כלל תוך שבוע או שבועיים כאשר העין נרפאת. חשוב למטופלים לעקוב בקפידה אחר הוראות המנתח במהלך תקופת ההחלמה כדי להבטיח ריפוי מיטבי ולהפחית את הסיכון לסיבוכים.

Picture of סוקר רפואי: ד"ר יותם גינזבורג
סוקר רפואי: ד"ר יותם גינזבורג

ד"ר גינזבורג התמחה מספר שנים בכירורגיה בבי"ח, צבר נסיון ניתוחי ומיומנות כירורגית, והחליט לעבור ולהתמחות בתחום הרפואה האסתטית. בשנים האחרונות צבר ניסיון רב ברפואה האסתטית, עם אלפי לקוחות מרוצים מכל הארץ.

שיטת Wavefront כל מה שחשוב שתדעו

ראייה צלולה וחד היא נכס יקר, המאפשר לנו לחוות את העולם במלוא יופיו. ההתקדמות הטכנולוגית חוללה מהפכה בעולם ניתוחי לייזר בעיניים לשיפור הראייה, והציעה פתרונות

קרא עוד »
מה יש במדריך?
עד 3 הצעות מחיר ממיטב המומחים באזורכם ללא התחייבות