ניתוח לאסיק (LASIK) לתיקון הראייה

ניתוח לאסיק (LASIK) לתיקון הראייה

רוצים להיפטר מהמשקפיים? חולמים לראות כמו שצריך? אתם נמצאים במקום הנכון! ריכזנו עבורכם את כל המידע הרלוונטי והנחוץ לקראת השינוי המשמעותי שיוסיף נוחות מקסימלית לחיי היומיום שלכם:

מה הוא ניתוח לאסיק? בואו נראה:

ניתוח LASIK הוא ניתוח לייזר לשיפור הראייה המוכר והנפוץ ביותר כיום. הניתוח מבוצע במרפאה כירורגית והוא אושר לראשונה לשימוש בשנת 1998 על ידי ה- FDA וצבר פופולריות רבה בקרב מוגבלי ראייה. במהלך ניתוח זה, נעשה שימוש בסוג מיוחד של לייזר כדי לעצב מחדש את צורת הקרנית שנמצאת בקדמת העין. אמנם משקפיים או עדשות מגע יכולים לתקן את הראייה באופן מדויק, אבל עיצוב מחדש של הקרנית עצמה בעזרת הלייזר, יספק גם הוא תוצאה מרשימה ויפחית את השימוש במשקפיים. בכל שנה, כ-700,000 אמריקאים עוברים את ההליך והרוב המכריע של המטופלים – מרוצים מהתוצאות שלהם!

איך תדעו אם הניתוח לאסיק מתאים לכם?

אם אתם:

 • בשנות ה-20 ומעלה
 • בעלי הורמונים יציבים
 • לא נוטלים תרופות שעלולות לגרום לתנודות בראייה / עלולות להשפיע על תהליך ההחלמה.
 • נשים – לא בהריון ולא מניקות
 • אתם מוכנים לקחת סיכונים – כמו בכל ניתוח, אף אחד לא מבטיח לכם תוצאות ארוכות שנים ובנוסף, לעיתים נדירות ישנם סיבוכים מסוימים בלתי נמנעים.
 • אתם מוכנים להשקיע את הסכום הנדרש – רוב הביטוחים הרפואיים לא ישלמו עבור הניתוח ותידרש השתתפות עצמית, אם זאת רוב קופות החולים משתתפות ב- 30% לפות מהעלות המלאה, כנסו למחירון הסרת משקפיים בלייזר לקריאה על המחירים השונים.
 • אתם לא משתתפים באופן פעיל בספורט מגע או בפעילויות אחרות שבהן מכות בפנים ובעיניים הן תופעה נורמלית.

מהם הסיבוכים האפשריים בניתוח ה-לאסיק?

רוב המטופלים מרוצים מאוד מתוצאות הניתוח. עם זאת, כמו כל הליך רפואי אחר, ישנם סיכונים הכרוכים בתהליך. לכן חשוב לכם להבין את המגבלות והסיבוכים האפשריים של ניתוח הלייזר.

לפני שתעברו את הניתוח לתיקון הראייה, עליכם לשקול היטב את הסיכונים והיתרונות על סמך מערכת הערכים האישית שלכם, ולנסות להימנע מלהיות מושפע מחברים שעברו את ההליך או מרופאים אשר מעודדים אתכם לעשות זאת.

 • חלק מהחולים מאבדים את הראייה. במקרים נדירים, חלק מהמטופלים מאבדים קווי ראייה בטבלת הראייה שאינם ניתנים לתיקון באמצעות משקפיים, עדשות מגע או ניתוח כתוצאה מהטיפול.
 • רק אחוז מסוים מהמטופלים משיג 20/20 ראייה ללא צורך בהרכבת משקפיים או עדשות מגע. ייתכן שתזדקקו לטיפול נוסף, אך במקרים מסויימים, ייתכן שלא יתאפשר טיפול נוסף ועדיין תזדקקו להרכיב משקפיים או עדשות מגע לאחר הניתוח.
 • חלק מהחולים עלולים לפתח תסמונת עין יבשה חמורה. כתוצאה מהניתוח, ייתכן שהעין שלכם לא תוכל לייצר מספיק דמעות כדי לשמור על העין לחה ונוחה. יובש בעין לא רק גורם לאי נוחות, אלא יכול להפחית את איכות הראייה עקב טשטוש לסירוגין ותסמינים חזותיים אחרים. מצב זה עשוי להיות קבוע. ייתכן שיהיה צורך בטיפול אינטנסיבי בטיפות או בהליכים אחרים.
 • עבור חלק מהמטופלים הסובלים מראייה לרחוק, התוצאות עשויות להצטמצם ולרדת עם הגיל. אם אתם עם מספר לראייה מרחוק, רמת הראייה שתהיה לכם לאחר הניתוח עלולה לרדת עם הגיל.
 • נתונים ארוכי טווח אינם זמינים עדיין. טכנולוגיית ה- LASIK הינה חדשה יחסית, בעוד שהניתוח הראשון אושר בשנת 1998 ולכן, הבטיחות והיעילות של ניתוח לאסיק לטווח ארוך אינן ידועות.

כמה עולה ניתוח לאסיק?

ניתן לומר כי מחיר הסרת משקפיים בלייזר ממוצע נע בין 10,000-20,000 ש"ח, אך ישנם השתתפויות של קופות החולים השונות ואפשרויות תשלום נוחות. בשביל להבין לעומק את העלויות הכרוכות והשתתפות קופת החולים אנו ממליצים לכם לקרוא את המחירון המלא לניתוח לייזר בעיניים.

למה עליכם לצפות לפני, במהלך הניתוח ולאחריו?

חשוב לזכור כי התשובה לשאלה הזו תשתנה מרופא לרופא וממטופל למטופל ולכן, עליכם לדבר עם הרופא המיועד שלכם.

 • לפני הניתוח

אם תחליטו לבצע את ניתוח ה-לאסיק, תצטרכו לבצע בדיקת התאמה עם רופא העיניים שלכם כדי לקבוע אם אתם רשאים לעבור את ההליך. ריכזנו עבורכם את כל מה שאתם צריכים לדעת כדי להתכונן:

אם אתם מרכיבים עדשות מגע, מומלץ להפסיק להרכיב אותן לפני ההערכה הבסיסית שלכם ולעבור להרכיב משקפיים במשרה מלאה. עדשות מגע משנות את צורת הקרנית שלכם ולכן, מומלץ להסיר אותן למספר שבועות לפני תחילת ההליך, בהתאם לסוג עדשות המגע שאתם מרכיבים.

עדשות לפי סוג:

 • אם אתם משתמשים בעדשות מגע רכות, עליכם להפסיק את השימוש בהן למשך שבועיים לפני הפגישה הראשונית שלכם עם רופא העיניים.
 • אם אתם משתמשים בעדשות מגע רכות טוריות או עדשות חדירות גז נוקשות (RGP), עליכם להפסיק את השימוש בהן לפחות 3 שבועות לפני הפגישה הראשונית שלכם עם רופא העיניים.
 • אם אתם משתמשים בעדשות מגע קשות, עליכם להפסיק  את השימוש בהן לפחות 4 שבועות לפני הפגישה הראשונית שלכם עם רופא העיניים.

עליכם לספר לרופא שלכם:

 • על מצב העיניים שלכם בעבר ובהווה
 • על כל התרופות שאתם נוטלים, כולל תרופות ללא מרשם / כל תרופה שאתם עשויים להיות אלרגיים אליה

הרופא שלכם צריך לבצע בדיקת עיניים יסודית ולדון בדברים הבאים:

 • אם אתם רשאים לעבור את ההליך
 • מהם הסיכונים, היתרונות והחלופות של הניתוח
 • למה אתם צריכים לצפות לפני, במהלך ואחרי הניתוח
 • מה תהיה האחריות שלכם לפני, במהלך ואחרי הניתוח

אמורה להיות לכם הזדמנות לשאול את הרופא שאלות במהלך הדיון הזה. תנו לעצמכם מספיק זמן לחשוב על הדיון, על הסיכונים ועל היתרונות ולעיין בכל המידע שסופק על ידי הרופא שלכם. אל תתביישו לשאול את הרופא כל שאלה נוספת לפני שתחליטו לעבור את הניתוח ולפני מועד החתימה על טופס ההסכמה. שקלו היטב את היתרונות והחסרונות, אתם לא צריכים להרגיש לחץ על ידי הרופא שלכם, המשפחה, החברים או כל אחד אחר. 

יום לפני הניתוח, עליכם להפסיק להשתמש ב:

 • קרמים
 • תחליבים
 • מייקאפ
 • תמרוקים
 • בשמים

מוצרים אלה עלולים להגביר את הסיכון לזיהום במהלך ואחרי הניתוח. הרופא שלכם עשוי לבקש ממכם לשפשף ולנקות את הריסים היטב במשך תקופה מסוימת לפני הניתוח כדי להיפטר משאריות ופסולת לאורך הריסים. כמו כן, לפני הניתוח, דאגו להסעה אל הניתוח וממנו וביקור המעקב הראשון שלכם. ביום הניתוח, הרופא שלכם עשוי לתת לכם תרופה כדי לגרום לכם להירגע. מכיוון שתרופה זו פוגעת ביכולת הנהיגה ומכיוון שהראייה שלכם עלולה להיות מטושטשת, גם אם אינכם נוהגים, וודאו שמישהו יכול להביא אתכם הביתה לאחר הניתוח.

 • מהלך הניתוח

הניתוח אמור להימשך פחות מ-30 דקות. תשכבו על הגב בכיסא שכיבה בחדר בחינות המכיל את מערכת הלייזר. מערכת הלייזר כוללת מכונה גדולה עם מיקרוסקופ המחובר אליה ומסך מחשב. הרופא יטפטף טיפה מרדימה לתוך העין, האזור שמסביב לעין שלכם יעבור ניקיון יסודי וחיטוי ומכשיר הנקרא ספקולום עפעפיים ישמש כדי להחזיק את העפעפיים שלכם פתוחים. לאחר מכן הראייה שלכם תתעמעם. אתם עלולים להרגיש את הלחץ ולחוות אי נוחות מסוימת במהלך חלק זה של ההליך.

הלייזר ימוקם מעל העין שלכם ותתבקשו להביט באור. האור הזה נועד לעזור לכם לשמור על העין שלכם ממוקדת בנקודה אחת ברגע שהלייזר נדלק. הערה: אם אינכם יכולים לבהות בחפץ קבוע למשך 60 שניות לפחות, תצטרכו להתאמן לפני ההליך.

כאשר העין שלכם נמצאת במצב הנכון, הרופא שלכם יתחיל את הלייזר. בשלב זה של הניתוח, אתם עשויים להיות מודעים לקולות ולריחות חדשים. כאשר הלייזר מסיר את רקמת הקרנית, חלק מהאנשים דיווחו על ריח הדומה לשיער שורף. אך אין לכם מה לדאוג, המחשב שולט בכמות אנרגיית הלייזר המועברת לעין שלכם.

 • לאחר הניתוח

מיד לאחר ההליך, העין שלכם עלולה לשרוף, לגרד או להרגיש שיש בה משהו. אתם עלולים לחוות אי נוחות מסוימת, או במקרים מסוימים, אפילו כאב קל. הרופא שלכם עשוי להציע לכם לקחת משכך כאבים. אינסטינקטיבית תרצו לשפשף את העין שלכם, אבל אל תעשו זאת! שפשוף העין עלול לעקור את הדש, ולדרוש טיפול נוסף.

בנוסף, אתם עלול לחוות רגישות לאור, בוהק, התפרצויות כוכבים או הילות סביב אורות, או שהלבן של העין שלכם עשוי להיראות אדום או מדמם. תסמינים אלו אמורים להשתפר במידה ניכרת במהלך הימים הראשונים לאחר הניתוח. אתם צריך לתכנן לקחת כמה ימי חופש מהעבודה עד שהסימפטומים האלה יחלפו. 

עליכם לפנות מיד לרופא שלכם ולא לחכות לביקור המתוכנן שלכם, אם אתם חווה כאבים עזים, או אם הראייה שלכם או תסמינים אחרים מחמירים במקום להשתפר.

אתם צריך לראות את הרופא שלכם בתוך 24 עד 48 השעות הראשונות לאחר הניתוח ובמרווחים קבועים לאחריו לפחות בששת החודשים הראשונים.

בביקור הראשון לאחר הניתוח, הרופא שלכם יסיר את מגן העין, יבדוק את הראייה שלכם ויבדוק את העין שלכם. הרופא שלכם עשוי לתת לכם סוג אחד או יותר של טיפת עיניים לקחת בבית כדי לסייע במניעת זיהום ו/או דלקת. ייתכן שימליצו לכם גם להשתמש בטיפות עיניים כדי לעזור בשימון העין. 

עליכם להמתין יום עד שלושה ימים לאחר הניתוח לפני תחילת כל ספורט ללא מגע, בהתאם לכמות הפעילות הנדרשת, ההרגשה האישית שלכם והוראות הרופא שלכם.

כדי לסייע במניעת זיהום, ייתכן שיהיה עליכם להמתין עד שבועיים לאחר הניתוח או עד שהרופא שלכם ימליץ לכם אחרת לפני השימוש בקרמים או איפור סביב העין. הרופא שלכם עשוי לייעץ לכם להמשיך לשפשף את הריסים למשך תקופה לאחר הניתוח. כדאי גם להימנע משחייה ושימוש בג'קוזי או ג'קוזי למשך 1-2 חודשים. זכרו, אל תחזרו להשתמש בעדשות מגע גם אם הראייה שלכם מטושטשת.

 • דגשים חשובים:
 • אין לנסות ספורט מגע מאומץ כמו אגרוף, כדורגל, קראטה וכו' לפחות ארבעה שבועות לאחר הניתוח. חשוב להגן על העיניים מכל דבר שעלול להיכנס אליהן ומפני מכה או חבטות.
 • במהלך החודשים הראשונים לאחר הניתוח, הראייה שלכם עשויה להשתנות וזה עשוי לקחת עד שלושה עד שישה חודשים עד שהראייה שלכם תתייצב לאחר הניתוח.

 • בוהק, הילות, קושי בנהיגה בלילה ותסמינים חזותיים אחרים עשויים להימשך גם במהלך תקופת התייצבות זו. אם יש צורך בתיקון או שיפור נוסף, עליכם להמתין עד שמדידות העיניים שלכם יהיו עקביות למשך שני ביקורים רצופים בהפרש של לפחות 3 חודשים לפני ניתוח חוזר.
 • חשוב להבין שלמרות שראייה מרחוק עשויה להשתפר לאחר ניתוח חוזר, אין זה סביר שתסמינים חזותיים אחרים כגון סנוור או הילות ישתפרו.
 • פנו מיד לרופא העיניים שלכם אם אתם מפתחים תסמינים חדשים, חריגים או מחמירים בכל שלב לאחר הניתוח. תסמינים כאלה יכולים לאותת על בעיה שאם לא תטפלו בה מספיק מוקדם, היא עלולה להוביל לאובדן ראייה.

סיכום ומסקנות:

אנו ממליצים לכם לקרוא את הצ'ק ליסט הכנה והכוונה לניתוח בשיטת לאסיק של הFDA, בצ'ק ליסט תוכלו לקרוא האם אתם רשאים לעבור את הניתוח, מהם הסיכונים הכרוכים בניתוח ומהם ארבעת העקרונות לאיתור הרופא הנכון.

Picture of סוקר רפואי: ד"ר יותם גינזבורג
סוקר רפואי: ד"ר יותם גינזבורג

ד"ר גינזבורג התמחה מספר שנים בכירורגיה בבי"ח, צבר נסיון ניתוחי ומיומנות כירורגית, והחליט לעבור ולהתמחות בתחום הרפואה האסתטית. בשנים האחרונות צבר ניסיון רב ברפואה האסתטית, עם אלפי לקוחות מרוצים מכל הארץ.

מה יש במדריך?
עד 3 הצעות מחיר ממיטב המומחים באזורכם ללא התחייבות